Chuck vs Geeks & Nerds

Słówka „nerd” czy „geek” powinny być znane każdemu wielbicielowi Chucka. Tłumaczone były, przynajmniej w pierwszych odcinkach, jako „komp-maniacy” i „kujony” co z braku lepszego rodzimego odpowiednika trudno uznać za błąd, jednak wymyślne na siłę słówka są dalekie od oddania ich pełnego znaczenia. Są (zwłaszcza nerd) swoistym znakiem firmowym serialu, częścią jego tożsamości, dlatego warto coś więcej o nich napisać.

Obelga

Jeszcze niedawno słowa te miały odcień całkowicie negatywny. Tytuł Revange of the Nerds przetłumaczono jako Zemstę frajerów, co wydaje się dobrze oddawać idee. Geek z założenia miał być fajtłapą, dziwakiem, nie dbającym o własną higienę i wygląd. Ikonicznym przykładem są tu okulary w grubych oprawkach, najlepiej jeszcze sklejone taśmą. Często przedstawiany jako wątły chudzielec, lub wręcz przeciwnie: z solidną nadwagą. Jego mocną stroną może być intelekt czy pewne zdolności techniczne, natomiast w żadnym razie nie są to zdolności socjalne. Nerd trzyma się w wąskiej grupie swoich kolegów z którymi dzieli zainteresowania i nie posiada umiejętności towarzyskich, czy to z braku elementarnego przystosowania czy ze względu na brak zainteresowania. Wymownym przykładem jest tu pierwsza scena Chucka – który ucieka z własnego przyjęcia urodzinowego.

Potencjał

Jednak z czasem inne wymiary stały się definiujące dla tych określeń. Pierwsza zasadnicza zmiana to utożsamienie geeków z kujonami, a precyzyjniej ze specjalistami w jakiejś wąskiej dziedzinie. Mogą to być komputery, ale również fizyka teoretyczna czy astronomia. Często jest to wartość na tyle centralna, że cierpią na tym wszystkie inne. Fundamentalne znaczenie dla tego nowego wizerunku mają postacie pokroju Bila Gatesa – geeka który odniósł sukces. W takim wypadku nie trudno to, by ciężka aspołeczność nagle została ledwie drobną ekscentrycznością. Stąd pomysł, a potem rozczarowanie Heather Chandler (Chuck vs the Cougars), która poślubiła nerda oczekując, że się dorobi.

Geek Squad

Ze względu na utożsamienie se specjalistą w dziedzinie elektroniki i  gadżetów oraz pewnie przewartościowanie pojęcia sieć Best Buy nazwała swój wydział serwisu komputerowego nazwą Geek Squad. Na obrazku możemy zobaczyć Geekmobile:

Ciekawostką nie związaną z byciem geekiem jest to, że technicy Geek Squad byli wielokrotnie przyłapywani na nadużyciach związanych z pornografią. Nie wiem jednak czy była w to zamieszana Irene Demova.

Zainteresowania

W dniu dzisiejszym jednak geek wydaje się być wyznaczany przez co innego. Owszem, związanego z komputerami i rzadko będącego „duszą towarzystwa”. Jednak bardziej zwraca się uwagę na jego jego zainteresowania: czytanie komiksów, fascynacja fantastyką naukową i fantasy, mangą oraz grami nie tylko komputerowymi ale również „papierowymi” czyli bitewniakami czy RPG. Nie chodzi tylko samo „lubienie” zagadnienia, pasje stoi tu na granicy obsesji, a fani są znani z dyskutowania najbardziej zawiłych i dla przeciętnego widza nieistotnych aspektów danego tytułu.

Wymowne jest to, że dni dumy Geeka są organizowane 25 maja, czyli w rocznice premiery pierwszych Gwiezdnych Wojen.

Duma

Pojęcie zostało przewartościowane przez same osoby, do których się ono odnosiło: przyjęte i zmienione z obelgi na rodzaj samookreślenia. a Zachary Levi jest najlepszym przykładem bycia dumnym ze swojej nerdowatości. Trzeba zwrócić uwagę, że nawet jeżeli kiedyś chciano widzieć w nich frajerów i przegrańców wyłączonych z „mainstreamu” to jednak oni sami mają często na to zgoła inną perspektywę. Popularność w grupie rówieśniczej nie jest ich celem, ale w swoistej formie nonkonformizmu traktują ją jako coś płytkiego i niewartego uwagi.

Nerd-opera

Dzisiaj coraz częściej pojawiają się w kulturze popularnej, w tym i serialach. W serialu Alias (Agentka o stu twarzach) Marshall Flinkman był ekspertem od szpiegowskich gadżetów oraz wielbicielem komiksów i ogólnym geekiem. Podobną role pełni Katie – asystentka dr Powell z No Ordinary Familly. No i mamy, jak ja to nazywam, Nerd-opery, w których takie postacie stoją w centrum. Chuck, który z Brycem rozmawiał po klingońsku, nawet jeżeli ostatnio rzadko pokazuje się z tej strony, z początku był 100% nerdem. Nerdami nie przestają być praktycznie wszyscy głowni bohaterowie The Big Bang Theory, z Sheldonem, który wręcz ucieleśnia ideał, na czele:

Tyle z mojej strony na ten temat. Z waszej możecie napisać co sądzicie o pomyśle Felietonów na naszej stronie. Kilka tematów mi chodzi po głowie. Więc jeżeli będzie zainteresowanie, jest szansa, że pojawią się następne.

, , ,

Komentarze (11)

 1. pllek_sinek napisał:

  Dzięki 😉
  Brighty – kawał dobrej roboty.
  Co nieco już o tym czytałem,
  ale tu jest wszystko co trzeba wiedzieć.
  Oczywiście jestem za felietonami.

 2. afgani napisał:

  Bardzo dobry „artykuł” :hehe:
  Dzięki Brighty>>>

 3. PaWeL69 napisał:

  Nice! :) Dzis pierwszy raz odwiedzilem ta strone a tu prosze taki ciekawy felieton. Pozdrawiam 😉

 4. Nie napisałeś, czym różni się geek od nerda. :/

  • Brighty napisał:

   Owszem – i zrobiłem to celowo. Ponieważ w moich badaniach nad tematem każdy widzi to inaczej. Jedni widzą nerda jako cięższy przypadek, drudzy z kolei uważają nerda za typ naukowy a geeka komiksowy. Osobiście nie widzę żadnego kryterium, by to zobiektywizować, więc stosuje pojęcia zamiennie.

 5. Banera napisał:

  Brighty – super. Felietony to bardzo dobry pomysł. Lubie czytać, masz dobry styl. Kiedyś czytałem Twój artykuł na hataku dotyczący Chucka, zaraz po tym jak ukończyłem pierwszy sezon. Dobra robota i czekam na więcej!

 6. Ciekawy i bardzo dobry felieton :) Oczywiście jestem za, żeby ukazywał się cykl twoich artykułów.

  Good work :)

 7. Reinmar napisał:

  Felieton świetny :) Uwielbiam filmy i seriale o Geekach. Chuck i Big Bang Theory to seriale genialne !!! Sheldon jest Geekiem do bólu. Chuck pewnie też, o ile nie jest zajęty Sarą 😉
  Pozdrawiam i czekam na więcej.
  BAZINGA !!

 8. Kto powiedział, że geek nie może mieć dziewczyny :)

  • Brighty napisał:

   Chyba nie chodzi o to, że geek nie może mieć dziewczyny, tylko o to, że ostatnio praktycznie nie był wcale pokazywany z tej perspektywy. Jedynie Sarah, Mama i szpiegostwo. Według mnie stał się przez to płytszą, mniej interesującą postacią.

   Zresztą nawet Sheldon ma dziewczynę. I tak, wiem, że Ammy Farrah Fowler oficjalnie nie jest jego dziewczyną :D.

 9. Mex napisał:

  Ciekawe, bardzo podobny przypadek związku geeka z blond pięknością w dwóch serialach, Big Bang Theory oraz Chuck. Mimo że Leonard chwiloww nie jest z Penny, myślę że cały serial jest skonstruowany wokół nich podobnie jak Chucka z Sarah.

Trackbacki/Pingbacki

 1. ChuckTV.pl Vs. Chuck vs Geeks & Nerds « boog testowy - [...] See original here: ChuckTV.pl Vs. Chuck vs Geeks & Nerds [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *