Podsumowanie – Chuck vs. the Cliffhanger

Oto podsumowanie odcinka finałowego, następne podsumowanie miejmy nadzieję już we wrześniu!

Fabuła

Przygoda z finałowym odcinkiem rozpoczyna się od retrospekcji – widzimy Sarę i Chucka na tydzień przed ślubem. Chuck dostrzega, że jego narzeczona się denerwuje, proponuje urządzić próbę ceremonii w domu. Wracamy do teraźniejszości, Sarah zostaje przewieziona do szpitala, jej ciało jest rozpalone, dlatego zażywa kojącej kąpieli w lodzie. Jest półprzytomna. Według Ellie, Chuck ma około doby na podanie jej antidotum, dowiedziawszy się tego, Bartowski zamierza dowiedzieć się od Volkoffa, gdzie przetrzymywał antidotum.

W tym celu wyrusza razem z Caseyem do więzienia, jednak okazuje się, że Alexei został przeniesiony. W tym momencie poznajemy zupełnie nową postać – agenta CIA Clyde’a Deckera. Informuje on Chucka i Caseya o zakończeniu operacji Bartowski, po czym ich zwalnia. Jednak ci nie czekają na aresztowanie a uciekają z budynku. Zaraz potem spotykają się z Beckman, która przekazuje im informacje dotyczące transportu Volkoffa, ostrzega również Chucka, że występując przeciwko Deckerowi, wystąpi przeciwko całej agencji.

Drużyna Bartowski wiedząc już, którędy przemieszcza się konwój z Alexei’em postanawia go przechwycić. Chuck – ku przerażeniu matki – wpada na pomysł użycia do tego celu super tajnego i szybkiego motocykla CIA. Dogania nim konwój i zabiera ze sobą już nie ruskiego bandytę a Hartleya, brytyjskiego naukowca.

Po powrocie do domu, Hartley dowiaduje się co nieco o swojej przeszłości, dowiaduje się też, że ma córkę, ponadto postanawia pomóc Sarze i Chuckowi tworząc antidotum. Wszyscy jadą do szpitala, tu następuje kolejna retrospekcja. Sarah czyta swoją przysięgę, Chuck stwierdza, że jest ona perfekto.

Wracając do teraźniejszości, stan Sary się pogarsza. Mróz i Hartley stwierdzają, że antidotum powinno  znajdować się w siedzibie Volkoffa w Moskwie. Ekipa wyrusza od razu, jednak pod szpitalem już czeka Clyde i jego ludzie. Aresztują Chucka, Mróz, Hartleya i Caseya i zabierają ich do Zamku. Chuck zostaje odintersektowany. Do przesłuchania stawia się Casey, ale jak to Casey atakuje Deckera stołem, uderza dwóch agentów i ucieka. Zleca Morganowi pozbycie się ochrony od CIA, następnie uwalnia wszystkich aresztowanych i każe Hartleyowi i Chuckowi przedostać się do Moskwy. Winterbottom dowiaduje się w końcu prawdy o dawnym sobie i o córce. W szpitalu, Morgan i Świetny organizują akcję pozbycia się agenta. Udaje im się to z łatwością. W Zamku, Casey przekazuje Chuckowi czyste dokumenty, które pozwolą jemu i Sarze zniknąć.

Moskwa, Chuck i Hartley dostają się do siedziby Volkoff Industries, jednak Winterbottom panikuje i ucieka. Bartowski udaje się do Vivian sam, prosząc ją o antidotum. Ta już chce go zabić, jednak pojawia się Hartley. Chuck przekazuje Vivian czyste dokumenty, mówi, że będzie mogła zacząć z ojcem nowe życie. Nie widzimy reakcji Vivian, bo akcja przenosi się do LA.

Przed szpitalem obstawionym przez agentów CIA czekają Mary i Casey, dołączają do nich Kotki. Słychać komunikat o tym, że coś zbliża się z powietrza. Tu lekkie zaskoczenie, bo osoba, która ląduje ze spadochronem to Chuck. Z antidotum. Clyde nie zamierza go wpuścić, na pomoc Bartowskiemu nadchodzą Kotki, Mróz, Casey, a nawet Morgan.

Clyde jest nieugięty, wzywa posiłki, sytuacja wydaje się być przegrana. Ale chwila, moment. Przed szpitalem lądują rosyjskie siły specjalne. Łącznie znajduje się tam już około pięćdziesięciu uzbrojonych ludzi, ale nie pada chociażby jeden wystrzał…

Chuck z antidotum biegnie do Sary, po drodze zdarzają się jeszcze retrospekcje, ale to nieważne, bo Sarah zostaje uratowana. Oto jest. Po czterech sezonach. Ślub. Młodzi. Ksiądz. Morgan. Morgan księdzem. Ksiądz Morganem. Nie dziwne? Może troszkę, ale co tam.

Sarah i Chuck zostają połączeni więzłem małżeńskim, wsiadają do limuzyny i w drogę. Zaraz potem dzwoni do nich Hartley, pewnie skorzystał z czystych dokumentów, bo telefonował z jakiegoś słonecznego miejsca, ale to szczegóły, przejdźmy do meritum. Każe on Chuckowi zajrzeć pod siedzenie, przeczytać list. Słyszymy tylko „Oh, boy!” i akcja przenosi się na chwilę do Buy More, a zaraz potem do pustego już Zamku, gdzie został już tylko telewizorek komunikacyjny (?), przez który zawsze dzwoniła Beckman. Na stole leżą rzeczy Chucka przekazane przez panią generał, między innymi okularu z Intersektem. Wtem dzwoni Decker – mówi, ze wszystko co się działo, Fulcrum, Krąg i Shaw to część jakiegoś planu. Chuck wspomina wtedy o śmierci swojego ojca, na co Clyde reaguje śmiechem i rozłącza się. Chuck dzieli się rozmową z kompanami. Nareszcie wychodzi na jaw treść listu od Hartleya – Chuck i Sarah zarządzają teraz wszystkimi zasobami Volkoff Industries, co składa się na prawie-miliard-dolarów. Dowiadujemy się też, że państwo młodzi wykupili Buy More razem z podziemną bazą i chcą dalej być agentami – wolnymi strzelcami. Casey przedstawia swój plan na wystrój Zamku, tymczasem Morgan zakłada sobie okularki agenta, nie świadom, że są to okulary z Intersektem. Finał kończy się tak, jak odcinek Chuck vs. The Ring Guys, I know kung-fu!


Muzyka

Battleme – Here With Me
Black Rebel Motorcycle Club – Conscience Killer
Typhoon – Firewood
Fanfarlo – I’m a Pilot
Jónsi – Sinking Friendships

Cytaty

Chuck: Cześć, kochanie. Jestem przy tobie.

Decker: Nazywam się Decker, Clyde Decker. Informuję was o końcu programu Agent X i Operacji Bartowski.

Beckman: Chyba wiesz, że jeśli sprzeciwisz się Deckerowi, to i również CIA. Wraz z Sarą będziecie musieli zniknąć na zawsze. Już nigdy nie zobaczysz swojej rodziny.
Chuck: Zrobię wszystko, żeby ją uratować.

Mary: Wiem, że czas jest istotny, ale jedziesz o wiele za szybko.
Chuck: Przepraszam, mamo.

Decker: Volkoff to fikcyjna postać, którą stworzyłeś ze Stephenem Bartowskim.

Decker: Bartowski, jesteś nieziemsko niezdyscyplinowany.

Sarah: Chuck, jesteś darem, o którym nie śniłam, że mogłabym go chcieć lub potrzebować i każdego dnia chcę ci pokazywać, że jesteś darem, na jaki zasługuję. Wydobyłeś ze mnie to, co najlepsze i chcę spędzić resztę życia w miłości z tobą.

Decker: Jesteś zwolniony. Od… teraz. Operacja Bartowski została zakończona. Buy More jest na sprzedaż.

Chuck: Nie, nie! Nie zabierajcie Intersektu!

Decker: Widzisz, John… Nie boję się być tym złym.
Casey: Ja też nie.

Casey: Jesteś Chuckiem Bartowskim, drugim najlepszym szpiegiem z jakim pracowałem. Teraz musisz ocalić najlepszego.

Ellie: Czy on jest niebezpieczny?
Morgan: Tak, bardzo.
Ellie: Devon, załatw go.

Chuck: Zobaczymy się jeszcze, mamo?
Mary: Nie, jeśli wszystko pójdzie dobrze. Żegnaj, Chuck.
Chuck: Kocham cię.

Devon: Koleś, chciałeś mu podstawić nogę? W prawdziwym świecie zaciskasz pięść i walisz najmocniej jak potrafisz.

Chuck: Chcę zobaczyć się z Vivian.
Recepcjonistka: W jakiej sprawie?
Chuck: Chce mnie zabić.

Vivian: Odważnie. Głupio, ale odważnie.

Vivian: Zabiłam Sarę z zimną krwią.
Chuck: Jeszcze nie, mamy trochę czasu.

Hartley: Vivian, nie znam cię, ale chciałbym. Jeśli pociągniesz za spust, zatracisz siebie na zawsze, tak jak ja.

Casey: Ruscy, tak dużo Ruskich.

Decker: Jesteś skończony.
Chuck: Odchodzę. I zejdź mi z drogi.

Morgan: Czy ty, Charlesie Bartowski bierzesz tę oto kobietę za żonę?
Chuck: Tak.
Morgan: A ty, bierzesz tego mężczyznę…?
Sarah: Tak.
Morgan: Dobrze. Mocą nadaną mi przez Intergalaktyczną Federację Planet ogłaszam was mężem i żoną. Możesz pocałować pannę młodą.

Hartley: Wysłaliśmy wam drobny prezent. Pewien drobiazg dla syna mojego przyjaciela i jego żony. Bądź z tym rozsądny.
Chuck: O, kurczę.

Decker: Naprawdę myślisz, że walczyłeś ze złem? Czyniłeś dobro? Jesteś tylko pionkiem. Zawsze byłeś.
Chuck: O czym ty gadasz?
Decker: Myślisz, że to wszystko było przypadkiem? Intersekt, Fulcrum, Krąg, Shaw, Agent X? To wszystko jest tylko częścią planu. Elementem układanki. Do zobaczenia nigdy, cywilu.

Casey: Zapominacie, że CIA nas zwolniło.
Chuck: No dobra, a gdybyśmy zaczęli działać na własną rękę?

Chuck: Hartley przekazał nam cały majątek Volkoffa.
Sarah: Prezent ślubny.
Chuck: 877 milionów dolarów.

Morgan: Fajowe okularki… Ludzie, znam kung-fu.

Występy gościnne

 • Lauren Cohan – Vivian Volkoff   
 • Timothy Dalton – Alexei Volkoff   
 • Mekenna Melvin – Alex   
 • Richard Burgi – Clyde Decker   
 • Linda Hamilton – Mary Bartowski   
 • Mercedes Masöhn – Zondra   
 • Mini Anden – Carina Miller   


 

Ciekawostki

Akcja z motocyklem CIA jest nawiązaniem do Street Hawka, Morgan podczas ślubu mówi wspomina Intergalaktyczną Federację Planet, co jest oczywistym nawiązaniem do Star Treka. Gdy Chuck prosi Morgana o zasunięcie przegrody, Morgan odpowiada as you wish, co z kolei jest kolejnym nawiązaniem, tym razem do The Princess Bride. Natomiast słowa guys, I know kung fu nawiązują do filmu Matrix.

 

Swoją opinię o odcinku możecie wyrazić w tym miejscu. Zapraszam na forum!

 

, ,

Komentarze (8)

 1. arni napisał:

  ciekaw jestem czy ten ślub był snem czy na prawde

 2. brawler napisał:

  w usa każdy kto przeszedł odpowiedni kurs może udzielać ślubów a info o tym było zawarte w historyjce o spodniach morgana, ogólnie w usa nie ma podziału między ślub kościelny-cywilny bo aby ułatwić to ludziom różnych religii każdy ślub uznawany przez rząd jest też uznawany przez kościół(do którego należą małżonkowie) :) to tak w sprawie dokładności :)

  btw ciekawe kto będzie „pionkiem” jako właściciel buy more :) chętnie zobaczył bym strachovski dyrygującą lesterem i jeffem 😀 to musiało by być po prostu genialne i odrobinę perwersyjne haHAhahaHA

  • Brighty napisał:

   Każdy ślub państwowy uznawany przez kościół? Nie znam się na prawodawstwie USA tak dobrze, ale na kościelnym się znam i cywilny ślub nie jest uznawany przez Kościół, nie przez Katolicki i nie przez wiele innych.

 3. konrad napisał:

  Morgan Intersectem ? Nieeee !!! Ja chce z powrotem Chucka jako IS

 4. KOCHAM CHUCKA napisał:

  Bardzo fajne podsumowaanie ! oby 5 sezon był także ciekawy jak te 4 sezony !! KOCHAM CHUCKA !)::):)

  • love ''chuck'' napisał:

   Nie mogę się doczekać 5 sezonu :)
   ja nawet jak by był nieciekawy (co jest niemożliwe)będę go oglądać , poprostu świetny jest ten serial i aktorzy !

   Nie wiem jak to bedze jak sie juz skonczy naprawde ;/

 5. ina napisał:

  podsumowanie fajne:) miejmy nadzieje że 5 sezon też bedzie rewelacyjy. Ja chce dalej Chucka intersektem!!! Ja też kocham Chucka:)***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *